- Rendkívül gyorsan és könnyen hozzájuthatok a számomra fontos információhoz (szinte annak megszületésének pillanatában!) - MINDIG A HULLÁM TETEJÉN SZÖRFÖZHETEK!
- Rendkívül gyorsan és könnyen hozzájuthatok mások számomra fontos tapasztalataihoz és ők az enyémhez - AZT HASZNÁLHATOM, AMI MÁSNÁL MÁR MŰKÖDIK.
- Rendkívül könnyen és gyorsan kapcsolatba kerülhetek számomra fontos, érdekes emberekkel, csoportokkal - A VILÁG-FALU TÉNYLEG VILÁG-FALU LESZ SZÁMOMRA.
- Együtt alkothatok, dolgozhatok, szórakozhatok, vállalkozhatok akivel csak akarok.
A gyakorló orvosok számára még egy alapvető lehetőség nyílik meg:
- Még szorosabb kapcsolatba kerülhetek a pácienseimmel.
Remélem valami hasonló fog történni...
A gyógyszeripar számára feltehetően nagy kíhívást és nagy lehetőséget jelent az új közösségi média, aminek a Web 2.0 a szíve közepe lehet.
Kihívás lesz számára a viharos gyorsasággal terjedő, az orvosi (és persze a laikus) tapasztalat vezérelte, cenzurázatlan és cenzúrázhatatlan "szóbeszéd", ami túlnövi, lehengerli a hivatalos nyilatkozatok, reklámok, cikkek erejét. Ez lesz az igazi Fázis-IV. vizsgálatok korszaka! Mindenki elmondhatja, hogy mit ÉLT ÁT valójában adott gyógyszer, terápia alkalmazása során. A hitelesség kemencéje lesz talán? Néhány Web 2-es egészség-portálon már pontozzák az orvosokat - nem a feljebbvalók, hanem a páciensek (pl. revolutionhealth.com)! Lehet, hogy hamarosan a pirulákat és a gyártókat is pontozni fogják? És nem az OGYI, vagy az FDA, hanem a doktorok és a páciensek?
Mit jelent ez? Szerintem fejlődést. Az kap elismerést, aki/ami azt TUDJA/TESZI, amit mond. A vállalati Küldetési Nyilatkozatok jogerőre emelkednek, mivel a "beteg emberek szolgálata", a "gyógyítás elősegítése" nap mint nap találkozhat a valósággal. Igazi verseny indulhat el az igazi kiválóság irányában.
Ugyanakkor hatalmas lehetőség is lesz a web 2.0 alakította közösségi média. A hagyományos médiákhoz képest sokkal kisebb költséggel, sokkal nagyobb eredményt lehet elérni az egyre erősödő virtuális közösségek számára biztosított értékteremtő szolgáltatásokkal.
A hagyományosan meggyőzésen alapuló kommunikációt (reklám, hirdetés, orvoslátogatás) és az elmagyarázás alapon működő PR-t fokozatosan kiegészíti, formálja és átformálja a közösségi média megerősödése. A megmondom, megmagyarázom helyett kialakul a mi a véleményed, mit szólsz hozzá, illetve a mit szólhatok hozzá megközelítés. Aki ebben a környezetben elnyeri a közösség bizalmát, annak esetleg nem is kell többé TV spot-ot gyártania... Ezt nevezem én Pharma 2.0-nak...
Vajon mivel lehet az orvosok és pácienseik mágikus BIZALMÁT elnyerni? ...hmm?